Dnia 14 września 2021 roku września wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej “Szlakiem dziedzictwa Kurpiowszczyzny”.
Pod troskliwą opieką naszych wychowawczyń bardzo ciekawie spędziliśmy czas i wiele się nauczyliśmy.
Grupa młodszych dzieci (Oddział Przedszkolny i uczniowie klasy I) wyjechała na warsztaty etnograficzne ,,Ginące zawody” do Kadzidła, natomiast grupa starszych (kl. II-VIII) rozpoczęła zajęcia edukacyjne w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, pełnego ciekawych i wartościowych skarbów.
Oprowadzała nas po nim pani Laura Bziukiewicz. Wszyscy uważnie wsłuchiwaliśmy się w opowieści i z zaciekawieniem wpatrywaliśmy się we wszystko, co tam się znajdowało. Nasza przewodniczka wykazała się ogromną wiedzą na temat naszego regionu, historii, obyczajów, zgromadzonych przedmiotów. Utwierdziła nas w przekonaniu, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Kurpiami.
Pełni wrażeń pojechaliśmy do Podgórza. Obejrzeliśmy tam piękną starą kapliczkę kubaturową z 1918 roku. Znajduje się w niej ołtarzyk z figurkami Matki Bożej oraz listy ludzi, którzy powierzali w nich wszystkie swoje problemy i sekrety, chronili się podczas walk wojennych. Jest miejscem kultu religijnego, przejawem niezwykłej kurpiowskiej pobożności. To miejsce magiczne. Piękne i skromne. Kapliczka jest zamykana tylko na haczyk, dlatego każdy może tam wejść o każdej porze, aby zwierzyć się Bogu i się pomodlić.
Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki była Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Zwiedzaliśmy dawne chaty, uczestniczyliśmy w warsztatach etnograficznych. Mogliśmy podziwiać piękno ginących zawodów: bartnictwa, tkactwa, koronkarstwa, garncarstwa i plecionkarstwa i wielu innych. Odchodzą one w zapomnienie, jednakże dzięki twórcom ludowym, którzy nadal je wykonują, możemy poznać je bliżej, dzięki temu zrozumieć, jak żyli dawniej nasi przodkowie.
Twórcy ludowi, którzy kultywują dawne tradycje, przybliżyli nam warunki życia naszych przodków. Z zaciekawieniem podziwialiśmy ich wytwory.
Można było wziąć udział w konkursie plastycznym. Wspólnie z koleżankami wykonałyśmy projekt okładki na książkę, wzór na sukienkę z motywem kurpiowskim.
Był też czas na ognisko, kiełbaski, rozmowy, swobodne oglądanie stoisk, udział w wybranych warsztatach.
Podczas konkursu wiedzowego na temat dziedzictwa Kurpiowszczyzny, który przygotowała dla nas Pani Irena Bachmura, mogliśmy wykazać się zdobytą wiedzą.
Najwyższe wyniki uzyskali:
kl. VIII-Julia Laskowska
kl. VII-Paula Nasiadka
kl. V-Dominika Parzych
Kl. IV - wyróżnienia: Wiktoria Wiska, Anna Nasiadka, Agnieszka Wiska, Przemysław Mrozek
Wśród najmłodszych uczestników największą ilością poprawnych odpowiedzi wykazali się:
Alicja Mielnicka- kl .I
Aleksander Myśkiewicz- kl.I
Zuzanna Tłomacka- kl.I
Igor Mielnicki- OP
Marcelina Pulkowska-OP
Ta wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, jak radzili sobie dawni Kurpie, wzajemnie sobie pomagali, a przede wszystkim, jak bardzo byli kreatywni i zaradni.
Cieszymy się z tak miło spędzonego czasu, wiedzy, którą zdobyliśmy i z ogromną ochotą wybralibyśmy się po raz kolejny szlakiem dziedzictwa naszego regionu. Ta wycieczka pozostanie w naszych wspomnieniach.
Oto kilka z nich:
,,Podczas warsztatów etnograficznych w Zagrodzie Kurpiowskiej „Ginące zawody” poznaliśmy smak fafernuchów, lepiliśmy z gliny, mieliliśmy ziarno, robiliśmy bransoletki i lepiliśmy byśki.
Podczas całego pobyt starsi koledzy i koleżanki pomagali naszym nauczycielom w opiece nad młodszymi.
Bardzo miło spędzony dzień zapamiętam na długo.”
Ania Nasiadka kl. IV
,,Dowiedziałam się, jak dawniej wyglądało ręczne pranie na metalowej tarze, suszenie ubrań. Wspólnie z koleżanką odgrywałyśmy scenki z dawnych czasów. Było wspaniale”
Weronika Mrozek kl. V
Opracowanie: Oliwia Parzych, Patrycja Poręba -kl. VII