Uczniowie klasy II i III założyli hodowlę owsa. Przynieśli potrzebne rzeczy: doniczki, ziemię i nasiona. Następnie zasiali je, podlewali, obserwowali i z niecierpliwością czekali kiedy uprawa wykiełkuje. Gdy owies odpowiednio wyrósł, przygotowali z niego świąteczne stroiki. Ozdobili je własnoręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły, dekoracyjnymi jajeczkami i piórkami. Dołączyli też do nich kartki z życzeniami świątecznymi. Stroiki te ozdabiały stół na wielkanocnym śniadaniu klasowym, a potem dzieci zabrały je do domu.
Świąteczne stroiki
Tradycje wielkanocne w naszej szkole
Nasze przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy od rekolekcji wielkopostnych, wspólnej Drogi Krzyżowej. W czas pełen refleksji i wzruszających przeżyć wprowadził nas ks. proboszcz parafii Świętej Anny w Dąbrówce-Artur Akimowicz.
W oczekiwaniu na Niedzielę Palmową wykonywaliśmy palmy kurpiowskie z bibuły. Pani Alina Bastek z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Bociani Zakątek” wprowadziła nas w kolorowy świat kurpiowskiego rękodzieła ludowego. Nauczyliśmy się tworzyć piękne wielobarwne palmy. Poznaliśmy bliżej znaczenie symboli wielkanocnych w obrzędowości naszego regionu. Udział w warsztatach sprawił nam wiele radości.
W odświętnie udekorowanych salach spotkaliśmy się ze swoimi wychowawcami na symbolicznym poczęstunku świątecznym.
1
Święto Chrztu Polski
Od 2019 roku mamy nowe święto państwowe. Święto Chrztu Polski obchodzimy każdego roku dnia 14 kwietnia. Ma ono na celu upamiętnienie chrztu państwa polskiego, datowanego najprawdopodobniej na dzień 14 kwietnia 966 r.
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Nasze państwo mogło się należycie rozwijać i czerpać wzorce z krajów bardziej rozwiniętych. Przyjęcie chrztu przyczyniło się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem.
Nie wiemy, jak wyglądała sama ceremonia, ani gdzie się odbyła. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł mieć miejsce na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Prawdopodobnie wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór. Chrzest odbył się za pośrednictwem Czechów. Z tego też państwa przybyli do rodzącego się państwa polskiego pierwsi misjonarze, m.in. św. Wojciech, biskup i męczennik, który jest głównym patronem naszej Ojczyzny.
Każdy z nas może świętować Chrzest Polski, np. poprzez wywieszenie flagi narodowej w naszych domach i mieszkaniach.
Eksperymenty w oddziale przedszkolnym i w klasie pierwszej
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy pierwszej uwielbiają eksperymenty i doświadczenia. Okazję do działania miały podczas jednych z zajęć pod kierunkiem pani Katarzyny Bacławskiej. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem prowadziły obserwacje, co przyciąga magnes, a czego nie. Sprawdzały to przykładając magnes do wszystkiego, co znajdowało się w klasie np. tablica, szafka, grzejnik, przybory szkolne. Badały też, jak magnesy się odpychają, co było dla nich niezwykle ciekawe. Największe wrażanie zrobiło doświadczenie pokazujące erupcję wulkanu. Wypływająca lawa miała różne kolory. Praca chemika, fizyka jest bardzo ciekawa.
2
Archiwum Aktualności